rBiblia

Darmowy program do przeglądania tłumaczeń biblijnych

Poznajmy się, jestem Rafał – twórca programu rBiblia. Od 2013 roku rozwijam program, który pomaga wielu osobom pracować z różnymi tłumaczeniami biblijnymi. Pomysł na napisanie aplikacji zrodził się z potrzeby posiadania prostego narzędzia, które umożliwiłoby mi szybkie wyszukiwanie oraz porównywanie wybranych wersetów biblijnych w różnych tłumaczeniach.

Na rynku aplikacji dostępnych jest kilka programów, które realizują ww. zadania, jednak ich koszt oraz wymagania przekraczały moje możliwości w tamtym okresie. Przez pewien czas próbowałem korzystać z bardzo dobrego programu Biblia 1.4 (autorstwa Dariusza Bywalca), jednak miał on już swoje lata i posiadał tylko trzy wbudowane tłumaczenia. Z tego też powodu zdecydowałem się stworzyć zupełnie nowy, który posiadałby wszystkie cechy swojego protoplasty, a także dysponował większą liczbą tłumaczeń.

Prace nad pierwszą wersją rozpocząłem jeszcze przed wakacjami w 2013 roku i zakończyłem po około trzech miesiącach wydaniem wersji testowej. Podczas pracy okazało się, że wiele elementów aplikacji musiałem napisać od podstaw. Bardzo dużo czasu pochłonęło również opracowanie oraz poprawianie tłumaczeń (robię to aktywnie do dziś). Aplikacja pisana była po nocach, w czasie wolnym od pracy, a także przeznaczonym na odpoczynek. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się proste, tak naprawdę zajęło mi sporo czasu oraz wymagało pewnych inwestycji (prąd, sprzęt, Internet, mój kręgosłup i oczy...).

Konstrukcja programu umożliwia pobieranie tłumaczeń bezpośrednio z repozytorium, które znajduje się na serwerze wirtualnym opłacanym z moich własnych środków. Wszystko to robię z zamiłowania i nie spodziewam się jakichkolwiek pieniędzy z tego tytułu. Tym bardziej że w pierwszej kolejności należy opłacić osoby, które stworzyły profesjonalne tłumaczenia tekstów, z których możemy dzisiaj korzystać.

Niemniej nic nie motywuje tak bardzo do pracy jak wsparcie ze strony osób, które zdecydowały się korzystać z programu. Jeśli więc możesz przekazać dobrowolnie kilka złotych na jego wsparcie, będę się bardzo cieszył. Uzyskane środki pozwolą mi również na pewniejsze utrzymywanie serwera z tłumaczeniami, z którego korzystać mogą bezpłatnie inni użytkownicy.

Środki materialne to jednak nie wszystko. Jeśli nie masz możliwości wesprzeć mnie finansowo, a chcesz dać coś od siebie, możesz to zrobić na kilka opisanych niżej sposobów. Zapewniam Cię, że z każdej formy wsparcia będę zadowolony. Tak więc możesz:

 • Opowiedzieć swoim znajomym i rodzinie o programie oraz zachęcić ich do jego wypróbowania.
 • Udostępnić stronę aplikacji na Facebooku.
 • Jeśli masz swój kanał na YouTube, możesz zrobić krótki film i pokazać w jaki sposób wykorzystujesz program.
 • Jeśli znasz bardzo dobrze język obcy, możesz pomóc mi w przetłumaczeniu strony domowej lub samej aplikacji na ten język.
 • Cały czas potrzebuję pomocy przy poprawianiu tłumaczeń – jeśli masz czas i chęci, również możesz mi w tym pomóc.
 • Chciałbym kiedyś stworzyć społeczność programistów związanych z programem. Jeśli znasz C# lub jakikolwiek inny język i chciał(a)byś dołączyć, napisz do mnie.
 • Jesteś grafikiem? Świetnie, co jakiś czas potrzebuję kogoś o Twoich umiejętnościach.
 • Jeśli masz dużo cierpliwości, możesz pomóc mi w zgłoszeniu programu do różnych serwisów katalogujących oprogramowanie komputerowe (sam próbowałem dodać program do dobrychprogramów.pl czy programosów.pl, ale bez skutku).
 • I najważniejsze: możesz zwyczajnie napisać kilka szczerych słów na temat programu – chciałbym wiedzieć, że go używasz i moja praca nie idzie na marne.

Jeśli chcesz mnie wesprzeć materialnie, możesz to zrobić:
(kliknij, aby uzyskać szczegóły)

 • bezpośrednio na rachunek bankowy (przelew tradycyjny, zero prowizji dla kogokolwiek);
 • Odbiorca płatności: Rafał Toborek

  Przelew w złotówkach:

  ING Bank Śląski: 09 1050 1360 1000 0022 8884 4604
  IBAN: PL 09 1050 1360 1000 0022 8884 4604
  BIC SWIFT: INGBPLPW

  Przelew w euro:

  Alior Bank
  IBAN: PL 67 2490 1057 0000 9902 6895 2945
  BIC SWIFT: ALBPPLPW

  Przelew w dolarach:

  Alior Bank
  IBAN: PL 23 2490 1057 0000 9901 6895 2945
  BIC SWIFT: ALBPPLPW

  Koniecznie napisz w tytule, że to Darowizna na rBiblię, w przeciwnym wypadku będę musiał zwrócić przelew.
 • poprzez PayPal (ta firma może pobierać prowizję, jednak daje również możliwość szybkiego przelewu z zagranicy).
„Każdy jak postanowił w swym sercu, tak niech zrobi, nie z żalem ani z przymusu, gdyż radosnego dawcę Bóg miłuje.” [UBG, 2kor 9:7]
Radości już zaznali: Wiesław W. (2020-05-25), Wojciech B. (2020-05-14), Waldemar H. (2020-05-05) i inni...

W pracach nad programem pomagają mi również inni. Umieszczam ich na liście poniżej, dając możliwość wsparcia za trud i czas, który włożyli w to, by był jeszcze lepszy:

 • Jakub Wardęga
 • Jakub odpowiedzialny jest za przygotowanie profesjonalnego tłumaczenia programu oraz strony internetowej na język angielski. Pełni on również rolę beta-testera, który wyłapuje wszystkie niedociągnięcia przed oficjalną publikacją programu. Ma również duży wpływ na kształtowanie jego przyszłych wersji oraz poprawę jakości. Jakuba możesz wesprzeć materialnie, przelewając co łaska na jego konto PayPal. Możesz również skorzystać z jego usług: w tym celu odwiedź jego profil w serwisie dla tłumaczy proz.com. W przypadku chęci wsparcia Jakuba w inny sposób niż wymienione, proszę o bezpośredni kontakt.
 • Kacper Kość
 • Kacper to moja prawa ręka i człowiek do pracy w cieniu. Pomaga opracowywać nowe tłumaczenia, a także zaprojektował stronę internetową. Jako jedyny człowiek na tej planecie ma dostęp do kodu źródłowego aplikacji wraz z jej komponentami i narzędziami. W przypadku chęci wsparcia Kacpra proszę o bezpośredni kontakt.
 • Piotr Proc
 • Piotr odpowiedzialny jest za przygotowanie profesjonalnego tłumaczenia programu oraz strony internetowej na język rosyjski. W przypadku chęci wsparcia Piotra proszę o bezpośredni kontakt.
To miejsce czeka na Ciebie!
Pomóż mi przetłumaczyć tę stronę oraz pozostałe zasoby językowe dla programu