Darmowy program do przeglądania tłumaczeń biblijnych
Poznajmy się, jestem Rafał – twórca programu rBiblia. Od 2013 roku rozwijam program, który pomaga wielu osobom pracować z różnymi tłumaczeniami biblijnymi. Pomysł na napisanie aplikacji zrodził się z potrzeby posiadania prostego narzędzia, które umożliwiłoby mi szybkie wyszukiwanie oraz porównywanie wybranych wersetów biblijnych w różnych tłumaczeniach.
Na rynku aplikacji dostępnych jest kilka programów, które realizują ww. zadania, jednak ich koszt oraz wymagania przekraczały moje możliwości w tamtym okresie. Przez pewien czas próbowałem korzystać z bardzo dobrego programu Biblia 1.4 (autorstwa Dariusza Bywalca), jednak miał on już swoje lata i posiadał tylko trzy wbudowane tłumaczenia. Z tego też powodu zdecydowałem się stworzyć zupełnie nowy, który posiadałby wszystkie cechy swojego protoplasty, a także dysponował większą liczbą tłumaczeń.
Prace nad pierwszą wersją rozpocząłem jeszcze przed wakacjami w 2013 roku i zakończyłem po około trzech miesiącach wydaniem wersji testowej. Podczas pracy okazało się, że wiele elementów aplikacji musiałem napisać od podstaw. Bardzo dużo czasu pochłonęło również opracowanie oraz poprawianie tłumaczeń (robię to aktywnie do dziś). Aplikacja pisana była po nocach, w czasie wolnym od pracy, a także przeznaczonym na odpoczynek. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się proste, tak naprawdę zajęło mi sporo czasu oraz wymagało pewnych inwestycji (prąd, sprzęt, Internet, mój kręgosłup i oczy...).
Konstrukcja programu umożliwia pobieranie tłumaczeń bezpośrednio z repozytorium, które znajduje się na serwerze wirtualnym opłacanym z moich własnych środków. Wszystko to robię z zamiłowania i nie spodziewam się jakichkolwiek pieniędzy z tego tytułu. Tym bardziej że w pierwszej kolejności należy opłacić osoby, które stworzyły profesjonalne tłumaczenia tekstów, z których możemy dzisiaj korzystać.
Niemniej nic nie motywuje tak bardzo do pracy jak wsparcie ze strony osób, które zdecydowały się korzystać z programu. Jeśli więc możesz przekazać dobrowolnie kilka złotych na jego wsparcie, będę się bardzo cieszył. Uzyskane środki pozwolą mi również na pewniejsze utrzymywanie serwera z tłumaczeniami, z którego korzystać mogą bezpłatnie inni użytkownicy.
Środki materialne to jednak nie wszystko. Jeśli nie masz możliwości wesprzeć mnie finansowo, a chcesz dać coś od siebie, możesz to zrobić na kilka opisanych niżej sposobów. Zapewniam Cię, że z każdej formy wsparcia będę zadowolony. Tak więc możesz:
W pracach nad programem pomagają mi również inni. Umieszczam ich na liście poniżej, dając możliwość wsparcia za trud i czas, który włożyli w to, by był jeszcze lepszy: