rBiblia

Darmowy program do przeglądania tłumaczeń biblijnych

Przed wysłaniem wiadomości, upewnij się, że odpowiedź na Twoje pytanie nie została udzielona na liście najczęściej zadawanych pytań (FAQ)

  1. Program rBiblia mógłby posiadać możliwość tworzenia własnych modułów: moduł komentarzy, moduł artykułów, moduł książek (z możliwością wyszukiwania, wykrywania wersetów biblijnych w tych tekstach). Moduły w programie do Biblii to bardzo fajna sprawa. Są takie programy np. eSword, The Word, Theophilos - one mają możliwość tworzenia modułów. Pomyślałam, że to dobry pomysł aby rBiblia miała swoje własne moduły. Dobrze byłoby zaimportować, bądź konwertować książki, artykuły do programu rBiblia tak, aby stworzyć moduł.

    Program rBiblia został stworzony głównie w celu prac na tekstach dostępnych tłumaczeń biblijnych. Z założenia miał być mały i prosty w obsłudze. Na rynku są już dostępne o wiele bardziej dopracowane programy, zawierające wyżej wspomniane moduły.
  2. Nieważne ile wersetów zaznaczę, program do zakładek doda tylko jeden. Czy to błąd?

    Nie, dodany może być zawsze tylko jeden werset. W przypadku zaznaczenia więcej niż jednego wersetu, dodany zostanie aktualnie wybrany werset (według wskazania paska nawigatora).
  3. Program powinien sam czyścić listę wyszukiwania co najmniej po zamknięciu (albo powinien być do tego przycisk + skrót klawiatury) - ręczne usuwanie za każdym razem słów z listy męczy.

    Przycisk czyszczący listę został dodany w wersji 2.4 [Ctrl+Del]. Zapamiętywanie wszystkich kryteriów wyszukiwania dla każdego tłumaczenia z osobna jest zamierzone.
  4. Czy pole tekstowe odsłaniające się po kliknięciu "Skocz do" [Ctrl+J] mogłoby być cały czas aktywne?

    Nie :-) Chodziło o to, aby nie przeładowywać interfejsu dodatkowymi elementami (których powoli zaczyna przybywać coraz więcej). Po kliknięciu przycisku "Skocz do" kursor zostaje przeniesiony automatycznie do pola edycji. Podobnie, po użyciu skrótu [Ctrl+J] kursor zostaje przeniesiony do wspomnianego pola. W działaniu liczba akcji jest dokładnie taka sama, jak gdyby pole to było widoczne przez cały czas.
  5. Dlaczego w niektórych tłumaczeniach brakuje apokryfów wykorzystywanych w tłumaczeniach katolickich? Dlaczego ocenzurowałeś Biblię?

    To pytanie pozostawiłem w formie w jakiej najczęściej otrzymuję. Nie, nie ocenzurowałem Biblii. Kiedy rozpoczynałem prace nad tłumaczeniami nie posiadałem dostępu do pełnych tłumaczeń i stąd właśnie braki. Nie było to jednak celowe działanie. W miarę możliwości staram się uzupełniać tłumaczenia o brakujące księgi, jednak nie zawsze mam taką możliwość. Wraz z upływem czasu uzupełnię wszystkie brakujące księgi w tłumaczeniach, które posiadają je w wersji papierowej.
  6. Znalazłem błąd w tłumaczeniu, co teraz?

    Każde zgłoszenie o nieprawidłowościach w tłumaczeniach staram się poprawiać najszybciej jak tylko mogę. Nie wahaj sie zgłaszać nawet najbardziej banalnych błędów takich jak literówki czy przecinki. O ile to możliwe, dołącz oryginalne tłumaczenie lub chociaż brakujący werset, co ułatwi mi pracę. W przypadku niektórych tłumaczeń dołączenie oryginału będzie niezbędne, ponieważ nie dysponuję wszystkimi tłumaczeniami w wersjach źródłowych. Przy zgłaszaniu błędu nie zapomnij również podać mi nazwy tłumaczenia, którego dotyczy problem. Od wersji 2.5 możesz również zgłaszać błędy bezpośrednio z poziomu programu za pomocą dołączonego narzędzia [Ctrl+E].
  7. Czy w jakiś sposób mogę pomóc Ci w pracach nad programem/tłumaczeniami?

    Cieszę się, że o to pytasz :-) Są różne sposoby, aby pomóc. Możesz pomóc materialnie poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rozwój programu. Możesz pomóc poprzez zgłaszanie błędów w tłumaczeniach lub poprzez przysyłanie nowych tłumaczeń, których nie ma jeszcze w repozytorium. Pomóc możesz w bieżących sprawach związanych z funkcjonowaniem strony internetowej. Nieocenioną pomoc wyświadczysz również jeśli poinformujesz swoich znajomych o programie czy to mailowo czy udostępniając adres strony na Facebooku. Osoby bardziej techniczne mogą mi pomóc przy edycji/poprawianiu tłumaczeń bezpośrednio w formacie XML.
  8. Czy powstanie wersja mobilna programu (Android/iPhone)?

    Bardzo chciałbym stworzyć wersję mobilną aplikcji, ale w tej chwili brakuje mi na to czasu. Od niedawna dostępna jest i stale rozwijana wersja on-line programu, która umożliwia dostęp z każdego urządzenia, na którym zainstalowana jest przeglądarka internetowa.
  9. Czy powstanie wersja na Linuksa/OSX?

    Bardzo chciałbym stworzyć wersję aplikacji na inne systemu operacyjne, ale w tej chwili brakuje mi na to czasu. Od niedawna dostępna jest i stale rozwijana wersja on-line programu, która umożliwia dostęp z każdego urządzenia, na którym zainstalowana jest przeglądarka internetowa.
  10. Przeglądarka, z której korzystam informuje mnie, że program rBiblia jest niebezpieczny i ostrzega mnie przed jego instalowaniem. O co chodzi?

    Sytuacja taka występuje często w przypadku używania przeglądarki Edge, choć nie zawsze. Powodem jest filtr SmartScreen, który ze względu na brak szczegółowych informacji o programie, oznacza go jako niebezpieczny dla użytkownika. Aby usunąć ten komunikat musiałbym zakupić specjalny certyfikat, którym mógłbym podpisać program i w ten sposób zwiększyć wiarygodność aplikacji. Niestety, ale certyfikat taki jest bardzo drogi i musi być odnawiany każdego roku, a ponieważ program jest dostępny za darmo, nie stać mnie na jego zakup. Jeżeli więc twoja przeglądarka informuje cię o niebezpieczeństwie związanym z uruchomieniem programu po ściągnięciu pliku z oficjalnej strony, możesz zignorować to ostrzeżenie i bezpiecznie zainstalować rBiblię. Pamiętaj, że pobierając program z innej strony niż oficjalna, wciąż powinieś zachować ostrożność!
  11. Dlaczego nie mogę uruchomić więcej niż jednej kopii programu na raz?

    Ograniczenie to zostało wprowadzone w wersji 2.5, aby wyeliminować błąd związany z usuwaniem/przywracaniem już usuniętych notatek i zakładek. W sytuacji, gdy dochodziło do zamykania kolejnych kopii programu, pliki zawierające notatki oraz zakładki były nadpisywane w wyniku czego następowała utrata ważnych informacji. Wprowadzona kontrola urchomionych kopii jest kompromisem, który zapewnia integralność danych kosztem pewnej użyteczności. C'est la vie.
  12. Co to jest i do czego służy tryb zaawansowany wyszukiwarki?

    Tryb zaawansowany został wprowadzony w wersji 2.6. Wyszukiwanie w tym trybie oparte jest na wzorcach tworzonych przez użytkownika. Do dyspozycji użytkownika są operatory logiczne takie jak: i, lub, albo, nie, które mogą być łączone ze sobą w dowolnej konfiguracji, np. Ojciec&Syn. Dokładna lista operatorów dostępna jest po najechaniu kursorem na znak zapytania w oknie wyszukiwarki.

    Tryb zaawansowanego wyszukiwania jest unikalnym rozwiązaniem zaimplementowanym na podstawie programu Effata napisanego w latach '90 przez Józefa Kajfosza. Autor zgodził się udostępnić kod źródłowy, aby możliwe było przeniesienie funkcjonalności do rBiblii. Prace nad zaimplementowaniem funkcjonalności trwały ponad dwa lata.

    Aby zachęcić oraz ułatwić korzystanie z trybu zaawansowanego, przygotowany został specjalny poradnik, który sukcesywnie będzie uzupełnianiy o kolejne przydatne informacje.
  13. Czym różni się wersja on-line od wersji stacjonarnej programu?

    Wersja stacjonarna programu dostępna jest na komputery z zainstalowanym systemem Windows. Wersja on-line jest podstawową wersją programu, która działa w oknie przeglądarki internetowej. Jej zadaniem jest umożliwić dostęp do tłumaczeń, z których korzysta rBiblia również tym osobom, które korzystają z innych systemów operacyjnych (np. iPhone, Android, Linux). Jest to bardzo prosta wersja programu, która do działania potrzebuje połączenia z siecią Internet. Kod źródłowy tej wersji jest otwarty, co mam nadzieję, że przyczyni się do ciągłego jej rozwoju również przez innych programistów.
  14. Jak naprawić błąd połączenia z repozytorium tłumaczeń w Windows 7?

    Od października 2021 roku, w związku z brakiem wsparcia i aktualizacji systemu, mogą występować problemy z połączeniem z repozytorium rBiblii w systemach Windows 7. Aby rozwiązać problem należy dodać nowe klucze do rejestru systemu Windows:
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SecurityProviders\SCHANNEL\Protocols\TLS 1.1\Client]
    "DisabledByDefault"=dword:00000000
    
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SecurityProviders\SCHANNEL\Protocols\TLS 1.2\Client]
    "DisabledByDefault"=dword:00000000
    Jeśli nie wiesz jak to zrobić możesz pobrać gotowy skrypt, który doda wspomniane klucze automatycznie. Skrypt należy zapisać na dysku komputera oraz uruchomić. System utworzy nowe wartości w rejestrze. Od teraz program rBiblia powinien prawidłowo nawiązywać połączenia z repozytorium tłumaczeń.
Pomóż mi przetłumaczyć tę stronę oraz pozostałe zasoby językowe dla programu